Wybuchła wojna między USA a Chinami – Chiny tworzą czarną listę firm.

Wybuchła wojna między USA a Chinami – Chiny tworzą czarną listę firm.

6 czerwca 2019 0 przez Kowal

Nie tak dawno temu świat obiegła informacja, iż USA wpisało największego chińskiego producenta m.in smartfonów Huawei na czarną listę, co uniemożliwiło firmie Huawei korzystanie z systemu Google i Microsoft, technologii ARM itp. W ramach odpowiedzi na działania Stanów Zjednoczonych chiny tworzą czarną listę, która jest analogiczna do tej w Stanach. Wybuchła wojna ekonomiczna między dwoma mocarstwami.

Chińskie Ministerstwo Handlu oświadczyło, że niebawem zostanie opublikowana pierwsza cześć czarnej listy firm, które mają zakaz współpracy z Chińskimi przedsiębiorstwami. Na liście znajdują się firmy, które nie respektują warunków umów, łamią prawo chińskiego rynku oraz odcinają dostawy chińskim spółkom.

Wstępnie mówi się, że na liście znajdują się firmy takie jak: Apple, Google, Intel, Qualcommm oraz inne firmy, także spoza USA. Oznacza to olbrzymie kłopoty nie tylko dla firm objętych blokadą, lecz również ich nabywców. Przypuszczalnie najbardziej oberwie się tym, którzy posiadają urządzenia chińskich marek, wykorzystujących technologie amerykańskie. Blokadą mogą zostać objęte także urządzenia, które mają chociażby część technologii z rynku chińskiego.

Takiego posunięcia można było się spodziewać i raczej nikogo nie powinien dziwić fakt, że Chiny nie pozostały obojętne na działania USA. Być może to dobrze, że ktoś próbuje zahamować szaleńcze działania Donalda Trumpa. Pewne jest to, że żaden kraj na świecie nie skorzysta na całej tej sytuacji.